Zaawansowane wyszukiwanie
Wyniki wyszukiwania

Sprzedajesz działkę, mieszkanie, dom – płacisz podatek, czy nie?

przez Małgorzata Mołczan on 5 listopada 2021
Sprzedajesz działkę, mieszkanie, dom – płacisz podatek, czy nie?
Komentarze:0

Sprzedaż to czynność cywilnoprawna, który niesie za sobą konsekwencje prawne, a zatem i niekiedy obowiązek podatkowy. Należy więc wcześniej upewnić się, na jakiej podstawie nabyliśmy prawo do nieruchomości. Czy był to zakup nieruchomości, czy może spadek lub darowizna. Kluczowy jest też termin nabycia prawa do zbywanej nieruchomości. Czy zawsze zapłacimy podatek? Czy możemy być z niego zwolnieni? Ile wynosi podatek?

Kupiłeś nieruchomość? Odczekaj karencję – nie zapłacisz podatku

Przy sprzedaży każdej nieruchomości, musimy pamiętać o tym, że jeżeli dokonamy tej czynności przed upływem 5-ciu lat od jej nabycia, będziemy zobligowani do zapłacenia podatku. Kluczowym jest tutaj wyliczenie tego okresu, ponieważ są one liczone w latach podatkowych, nie kalendarzowych. W praktyce oznacza to, że jeśli nabyliśmy nieruchomość w listopadzie 2021 roku, żeby zostać zwolnionym z tego podatku, będziemy musieli odczekać 5 lat podatkowych. Sprzedaży będzie można dokonać w styczniu 2027. Jeżeli szybciej dokonamy sprzedaży, podatek będzie musiał zostać zapłacony.

Zmiany przy – darowiźnie, spadku, rozwodzie, śmierci małżonka

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku przyjęcia spadku lub darowizny. Tutaj dzięki nowelizacji w 2019 roku, 5-letnia karencja liczy się nie od momentu śmierci spadkodawcy, jak to było uprzednio. Liczy się ją od nabycia nieruchomości przez spadkodawcę. W praktyce oznacza to więc, że spadkobiercy po uregulowaniu kwestii formalnych będą mogli nieruchomość sprzedać – bez konieczności zapłaty podatku dochodowego. Czyli jeżeli rodzice zakupili nieruchomości nie wcześniej niż 5 lat przed przyznaniem jej w spadku dziecku, może ono go sprzedać bez płacenia podatku. Zmiany dotknęły również sprzedaży nieruchomości po śmierci małżonka, lub po rozwodzie. Po nowelizacji liczy się data nabycia nieruchomości do majątku wspólnego. Wcześniej podatek liczony był od daty śmierci małżonka lub podziału majątku po rozwodzie.

Zainwestuj zarobione środki, a unikniesz podatku

Zwolnienie z podatku jest również możliwe wtedy, kiedy środki ze sprzedaży nieruchomości przeznaczymy na zakup innej nieruchomości, remont, budowę czy nawet spłatę kredytu hipotecznego. Teraz mamy na to aż 3 lata od momentu zakupu. Wystarczy taką chęć wraz z wykazaniem dochodu ze sprzedaży, zaznaczyć na druku PIT-39 (rocznym zeznaniu podatkowym) i udokumentować ją sukcesywnie zbieranymi fakturami, potwierdzającymi koszty.

Ile nas to kosztuje?

Podatek od sprzedaży nieruchomości wynosi 19% od dochodu z jej sprzedaży. To znaczy, że jeżeli zakupiliśmy nieruchomość w kwocie 100 000 zł., a sprzedaliśmy ją za kwotę 150 000 zł., podatek liczony jest od 50 000 zł. – czyli kwoty uzyskanego dochodu. Podatek w tym przypadku to 19% z 50 000 zł. czyli 9 500 zł. Jeżeli nie uzyskaliśmy żadnego dochodu ze sprzedaży, czyli sprzedaliśmy za tą samą kwotę za którą ją nabyliśmy, albo nawet kwotę niższą – podatek nie występuje.

Jeśli to Ty sprzedajesz dom, mieszkanie, działkę – zapraszam do kontaktu ze mną.

Chętnie poprowadzę Cię przez cały proces sprzedażowy.

Małgorzata Mołczan

Tel.: 881 799 704

#sell #buy #realestate #realtor #forsale #selling #home #invest #realestateagent #property #sale #rent #house #sold #fashion #shop #business #investment #love #realtorlife #shopping #sales #trade #money #luxury #marketing #househunting #instagram #dreamhome #bhfyp


* UWAGA! Zamieszczone na naszych stronach oferty nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, a dane w nich zawarte mają jedynie charakter informacyjny.

 • Bezpieczeństwo transakcji chronione polisą OC,
 • Dodatkowo otrzymają Państwo bezpłatnie ubezpieczenie nieruchomości w PZU na okres 12 miesięcy,
 • Oferujemy bezpłatną pomoc przy określeniu możliwości kredytowych, oraz przy uzyskaniu najlepszych warunków kredytowania dostępnych na rynku bankowym,
 • Jako biuro nieruchomości pobieramy za usługę pośrednictwa wynagrodzenie w formie prowizji.

Udostępnij

Odpowiedz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

 • Wyszukiwarka ID

  Generic selectors
  Exact matches only
  Search in title
  Search in content
  Post Type Selectors
 • Wybierz walutę

 • Wyszukiwanie zaawansowane

Porównaj