Zaawansowane wyszukiwanie
Wyniki wyszukiwania

Kupiłeś działkę ze „stanowiskiem archeologicznym”?

przez Małgorzata Mołczan on 23 lutego 2022
Kupiłeś działkę ze „stanowiskiem archeologicznym”?
Komentarze:0

Działka atrakcyjna, płaska niezadrzewiona przy drodze asfaltowej. Zewsząd zabudowa jednorodzinna – idealna nieruchomość wprost czekająca na nową rodzinę i nowy dom. Występujesz o warunki zabudowy i takowe otrzymujesz. Jednak po euforii z udanego zakupu, doczytujemy w decyzji że na naszej działce znajduje się „stanowisko archeologiczne.” Czy kupiliśmy działkę z konserwatorem od zabytków gratis? Co to oznacza w praktyce?

Sprawdzić przed zakupem

Otóż o tym czy działka nie posiada na swoim terenie „archeologicznej niespodzianki” można się dowiedzieć z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Mamy tam informacje o stanowiskach archeologicznych. Jeśli teren nie ma uchwalonego MPZP, taką informację otrzymamy w decyzji o warunkach zabudowy. Warto zanim dokona się zakupu nieruchomości pod zabudowę, spisać z Właścicielem działki która nas interesuję umowę warunkową, gdzie jako warunek aktu notarialnego ustalamy otrzymanie pozytywnej decyzji  o warunkach zabudowy.  Wtedy przed zakupem działki mamy pełną informację co na przedmiotowej działce możemy wybudować i pod jakimi warunkami, gmina wydaje zgodę.

Możemy sobie też sprawdzić dany teren pod kątem zabytków na ogólnodostępnej stronie internetowej: http://mapy.zabytek.gov.pl. Mamy tam udostępnioną siatkę Archeologicznego Zdjęcia Polski dla obszaru całej Polski, udostępniona przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Konserwator zabytków. Kiedy?

Jeśli już mamy pewność , że jesteśmy posiadaczami działki z osadą archeologiczną,  najlepiej skontaktować  się z gminą która wydała decyzję o warunkach zabudowy. Najczęściej gmina współpracuje z archeologami z danego terenu, jest też w stanie nas poinformować jak zaawansowane prace są wykonywane na danym terenie i jaki to mniej więcej koszt.

Należy podpisać umowę z firmą archeologiczną , można jej też zlecić zadbanie o formalności chociażby do złożenia wniosku do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Do wniosku należy dołączyć akt własności, mapę topograficzną w skali 1:10 000 lub większej z naniesionym miejscem planowania badań architektonicznych, plan prac archeologicznych z naniesionymi miejscami dotychczasowych i planowanych badań w nawiązaniu do punktów osnowy geodezyjnej poziomej i wysokościowej w skali 1:500. Większość tych dokumentów przekazuje nam firma archeologiczna z którą współpracę podjęliśmy. Wniosek  jest rozpatrywany do 30 dni.

Jak w praktyce wygląda nadzór archeologiczny?

Archeolog bada teren w którym jest prowadzona ingerencja w ziemię, tj. miejsca na działce w której przebiegają media, będą kopane piwnice i będzie stał sam dom. Archeolog uczestniczy w pracach ziemnych, już od momentu zdjęcia humusu. Wykonuje zdjęcia terenu, tworzy dokumentację którą następnie wysyła do konserwatora zabytków. Zazwyczaj nie dochodzi do jakichś odkrywczych znalezisk na terenach pod zabudowę jednorodzinną. Jeżeli na działce nie będzie żadnych zabytkowych przedmiotów czy innych, archeolog przygotowuje odpowiednie sprawozdanie, które należy złożyć w urzędzie konserwatora zabytków. Na jego podstawie działka może zostać zwolniona do prowadzenia dalszych prac budowlanych.

W razie trafienia na przedmiot zabytkowy ruchomy lub nieruchomy, archeolog powinien go zabezpieczyć  i powiadomić konserwatora zabytków. Konserwator ma 5 dni na dokonanie oględzin, jeśli w tym terminie się nie pojawi można kontynuować prace w terenie. Konserwator na wizji w terenie może stwierdzić, że wartość zabytku jest bardzo mała i pozwolić na dalsze prace. Może też oświadczyć o dużej wartości i wstrzymać prace budowlane nawet do 6-ściu miesięcy. Konserwator może wtedy powołać liczniejszą grupę archeologów żeby zabezpieczyć odpowiednio odnalezione zabytki.

Koszty badań archeologicznych

Koszt badań zależy od wielkości badanego terenu, jego ukształtowaniu, rodzaju gruntu i trudności wykonywanych prac. Są to wyceny indywidualne, a koszt w całości ponosi inwestor. Standardowo jest to ok. 1000 zł. Koszt może wzrosnąć jeśli dojdzie do znaleziska i prace archeologiczne będą bardziej zaawansowane.

Zapraszam do kontaktu ze mną.

Chętnie pomogę przy każdej podobnej sytuacji.

Małgorzata Mołczan

tel.: 881 799 704


* UWAGA! Zamieszczone na naszych stronach oferty nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, a dane w nich zawarte mają jedynie charakter informacyjny.

 • Bezpieczeństwo transakcji chronione polisą OC,
 • Dodatkowo otrzymają Państwo bezpłatnie ubezpieczenie nieruchomości w PZU na okres 12 miesięcy,
 • Oferujemy bezpłatną pomoc przy określeniu możliwości kredytowych, oraz przy uzyskaniu najlepszych warunków kredytowania dostępnych na rynku bankowym,
 • Jako biuro nieruchomości pobieramy za usługę pośrednictwa wynagrodzenie w formie prowizji.

Udostępnij

Odpowiedz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

 • Wyszukiwarka ID

  Generic selectors
  Exact matches only
  Search in title
  Search in content
  Post Type Selectors
 • Wybierz walutę

 • Wyszukiwanie zaawansowane

Porównaj