Zaawansowane wyszukiwanie
Wyniki wyszukiwania

Czym różni się działka rolna od budowlanej, rekreacyjnej, czy siedliskowej?

przez Małgorzata Mołczan on 13 listopada 2021
Czym różni się działka rolna od budowlanej, rekreacyjnej, czy siedliskowej?
Komentarze:0

Nasi Klienci często decydują się na lokowanie swoich oszczędności w zakup nieruchomości gruntowych. Ceny takich nieruchomości mogą się znacząco od siebie różnić. Ich wartość zależy właśnie od rodzaju działki z jaką mamy do czynienia. Zatem działka budowlana będzie dużo droższa od działki rolnej, rekreacyjnej czy siedliskowej.

Działka budowlana

Działka budowlana to <<nieruchomość gruntowa lub działka gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzeniu infrastruktury technicznej spełniają wymogi realizacji obiektów budowlanych wynikające z rozporządzenia, odrębnych przepisów i aktów prawa miejscowego >> – zgodnie definicją w Ustawie o planowaniu zagospodarowania przestrzennego w art. 2 pkt. 12.

Działka budowlana zatem, powinna spełniać pewne kryteria dzięki którym właściciel takiej nieruchomości, wybuduje na niej dom. Działka powinna mieć przede wszystkim dojazd. Powinna mieć uzbrojenie lub też zagwarantowaną możliwość podłączenia mediów z sąsiednich działek. Działka budowlana ma potwierdzone prawo możliwości zabudowy. Jest ono zapisane albo w decyzji o warunkach zabudowy, albo w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Działka rekreacyjna

Działka rekreacyjna jest przeznaczona do celów rekreacji, tj. np. pod zabudowę domków letniskowych czy altanę. W polskim prawie nie ma określonej definicji działki rekreacyjnej. Jest ona oznaczona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako US – tereny sportu i rekreacji oraz ROD – Rodzinne Ogrody Działkowe. W ewidencji gruntów mają one oznaczenia Bz – tereny rekreacyjno-wypoczynkowe.

Działki rekreacyjne często pozbawione są dostępu do podstawowych mediów. Stąd trudność w wybudowaniu domu jednorodzinnego całorocznego na tego rodzaju działkach. Bardzo często działki rekreacyjne ROD-u, mają dostęp do mediów pomimo to jest na nich możliwa zabudowa wyłącznie domków letniskowych, rekreacyjnych.

Działka siedliskowa

Działka siedliskowa to działka rolna o powierzchni powyżej 1 ha, na której jest możliwa zabudowa zagrodowa. Zabudowa w postaci domu mieszkalnego i budynku gospodarczego, czyli zabudowa ściśle związana z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Budynki związane z gospodarstwem rolnym, w tym budynek mieszkalny dla rolnika. Taka nieruchomość nie musi posiadać dostępu do drogi czy dostępu do mediów.

Zabudowa siedliskowa zatem jest ściśle związana z prowadzeniem gospodarstwa rolnego przez rolnika. Nie na każdej działce rolnej będzie możliwa zabudowa siedliskowa, warto zatem przed zakupem działki zorientować się jaka zabudowa będzie na tej działce możliwa i czy w ogóle będzie możliwa. Decyzja o warunkach zabudowy, czy miejscowy plan dla danej nieruchomości powinien w szczegółach określać możliwość określonej przez zainteresowanego zabudowy. Zakup działki siedliskowej, nie będąc rolnikiem jest w dzisiejszych czasach bardzo ryzykowne.

 Działka rolna

Działka rolna to <<nieruchomości (grunty rolne), które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej>>.   To najtańsze nieruchomości gruntowe, dlatego często skłaniamy się do lokowania w nie naszych oszczędności. Ich wartość natomiast może się różnić w zależności od ich położenia, często są ze wspaniałym widokiem lub też w sąsiedztwie lasów. Mogą też być droższe ze względu na możliwości ich przekwalifikowania. Niektóre działki rolne są w niedalekim sąsiedztwie od zabudowy, posiadają też drogi dojazdowe czy niedaleko znajdują się media. Takie działki z łatwością mogą otrzymać decyzję o warunkach zabudowy.

Należy jednak pamiętać, że nie tak łatwo dzisiaj nabyć nieruchomość rolną. Jeżeli działka nie przekracza 30 arów (siedliska 50 arów – budynki musiały powstać przed ustawą rolną tj. 30 kwietnia 2016 roku), można ją kupić nie będą rolnikiem. Od 30 arów do 1 ha natomiast nieruchomości może zakupić osoba nie będąca rolnikiem, w przypadku kiedy KOWR (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa) nie skorzysta z prawa pierwokupu na te nieruchomości. Po zakupie takiej działki, nie można jej do 5 lat sprzedać, chyba że KOWR wyrazi zgodę. Jeżeli działki przekraczają 1 ha należy wykazać przed Dyrektorem Generalnym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, że jako właściciel takiej działki próbowałeś ją sprzedać rolnikowi bezskutecznie. Wnioskować może również zainteresowany nabyciem takiej nieruchomości, wtedy musi on wykazać zamiary wobec działki i ewentualne kompetencje do zarządzania nieruchomością rolną. Procedura ta jest nieco dłuższa od wyżej wspomnianej, natomiast dla osób doświadczonych nie powinna stanowić większego problemu. Oczywiście problemu nie ma jeśli spełniamy jako nabywcy kryteria rolnika, który chce zakupić ziemie dla celów rolnych.

Podsumowując zamierzając dokonać zakupu nieruchomości gruntowej, należy wcześniej dokładnie określić swoje zamiary co do niej. Nie każda „tania działka”, jest dobrą lokacją naszych środków. I vice versa nie każda droga działka, musi być działką na której postawimy nasz wymarzony dom. Dlatego warto przed zakupem skorzystać z porady architekta, notariusza lub poleconego pośrednika – który pomoże bezpiecznie dokonać takiego zakupu.

Zapraszam do kontaktu, chętnie pomogę i podzielę się wiedzą w zakresie bezpiecznego zakupu działki rolnej.

Małgorzata Mołczan

tel.: 881 799 704

MM Nieruchomości


* UWAGA! Zamieszczone na naszych stronach oferty nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, a dane w nich zawarte mają jedynie charakter informacyjny.

 • Bezpieczeństwo transakcji chronione polisą OC,
 • Dodatkowo otrzymają Państwo bezpłatnie ubezpieczenie nieruchomości w PZU na okres 12 miesięcy,
 • Oferujemy bezpłatną pomoc przy określeniu możliwości kredytowych, oraz przy uzyskaniu najlepszych warunków kredytowania dostępnych na rynku bankowym,
 • Jako biuro nieruchomości pobieramy za usługę pośrednictwa wynagrodzenie w formie prowizji.

Udostępnij

Odpowiedz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

 • Wyszukiwarka ID

  Generic selectors
  Exact matches only
  Search in title
  Search in content
  Post Type Selectors
 • Wybierz walutę

 • Wyszukiwanie zaawansowane

Porównaj