Zaawansowane wyszukiwanie
Wyniki wyszukiwania

Podatek ryczałtowy od wynajmu mieszkania poza działalnością gospodarczą

przez Joanna Skrzypińska on 16 czerwca 2022
Podatek ryczałtowy od wynajmu mieszkania poza działalnością gospodarczą
Komentarze:0

Kupiliśmy mieszkanie, odziedziczyliśmy w spadku, dostaliśmy w darowiźnie… i mamy pomysł na naszą nową nieruchomość – będziemy wynajmować! Powstaje pytanie: ile zapłacimy podatku od wynajmu i w jaki sposób rozliczymy się z urzędem skarbowym. Jak się okazuje, sposób rozliczeń nie jest skomplikowany.

Stawki ryczałtu od przychodów z najmu prywatnego

Od 2022 roku jedyną dostępną formą opodatkowania najmu prywatnego dla nowych podatników jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W 2022 roku stawka ryczałtowa wynosi 8,5% – przy rocznych przychodach z najmu do 100.000 zł oraz 12,5% – przy kwocie wyższej jak 100.000 zł rocznie. Do rozliczenia podatkowego brana jest pod uwagę kwota przychodów z najmu mieszkania, dlatego musimy zadbać o to aby w umowie najmu wyraźnie rozróżnić opłatę za wynajem mieszkania oraz kwotę/kwoty niezbędne na pokrycie opłat eksploatacyjnych – wobec dostawców mediów oraz kosztów administracyjnych do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.  W ten sposób unikniemy niepotrzebnego zwiększania kwoty przychodu do opodatkowania.

Najem prywatny a ewidencja przychodów i kosztów

Osiągając przychody z najmu prywatnego ryczałtowcy nie mają obowiązku prowadzić ewidencji przychodów. Wysokość przychodów ustalana jest na podstawie dowodów potwierdzających otrzymanie zapłaty, np. potwierdzeń przelewu bankowego na rachunek wynajmującego. Oznacza to, że w przypadku braku zapłaty czynszu przychód po stronie wynajmującego nie powstanie. Co również ważne – przy rozliczeniu ryczałtowym od przychodów ewidencjonowanych nie bierzemy pod uwagę kosztów uzyskania przychodu które miały zastosowanie przy zasadach ogólnych i służyły do wyliczenia dochodu (przychody minus koszty), takich jak m.in. koszty remontu, drobnych napraw, zakupu wyposażenia, amortyzacji mieszkania, prowizji pośrednika.

Podatek ryczałtowy od wynajmu mieszkania- rozliczanie małżeństw

Małżonkowie, pomiędzy którymi istnieje wspólność majątkowa, mogą całość dochodu osiągniętego z najmu opodatkować przez jednego z nich, pod warunkiem złożenia stosownego oświadczenia, najpóźniej do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym wpłynął pierwszy przychód z najmu mieszkania albo do końca roku podatkowego, jeśli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu roku podatkowego. Wybór zasady opodatkowania całości przychodu przez jednego z małżonków dotyczy również lat następnych, chyba że w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany pierwszy w roku podatkowym przychód albo do końca roku podatkowego, jeśli taki przychód został otrzymany w grudniu roku podatkowego, małżonkowie zawiadomią na piśmie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania całości przychodu przez jednego z małżonków.

Jak i kiedy rozliczamy podatek ryczałtowy od wynajmu mieszkania

Chcąc rozliczać najem prywatny na zasadach ryczałtu, wystarczające jest opłacenie podatku dochodowego do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu/kwartale (w zależności od częstotliwości rozliczania się z podatku), w którym uzyskano przychód. Wpłaty dokonujemy na mikrorachunek podatnika,  generowany na podstawie numeru PESEL (jeżeli wynajmujący nie prowadzi działalności lub nie dokonał dobrowolnej rejestracji do VAT) lub NIP (jeżeli dodatkowo prowadzona jest działalność lub podatnik zarejestrował się dobrowolnie do VAT). Numer mikrorachunku podatkowego generujemy dla siebie jednorazowo na stronie rządowej: https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego. Płacąc podatek wybieramy w naszym banku opcję przelewu podatkowego, a następnie symbol PPE. Rocznego rozliczenia przychodów z najmu prywatnego, opodatkowanych ryczałtem dokonujemy w zeznaniu PIT-28, które należy złożyć do urzędu skarbowego do końca lutego roku następnego.

Zalety podatku ryczałtowego od wynajmu mieszkania

Niewątpliwą zaletą takiej formy rozliczania jest stosunkowo niska stawka podatku  oraz prostota rozliczeń i ewidencji – nie prowadzimy buchalterii odliczając koszty od przychodów i wyliczając dochód, jak również nie składamy miesięcznych deklaracji podatkowych. Rozliczamy się co miesiąc płacąc należną kwotę na mikrorachunek podatkowy oraz raz w roku składamy do urzędu skarbowego deklarację PIT- 28.

Pamiętajmy, zawsze możemy liczyć na pomoc pośrednika w obrocie nieruchomościami, który przygotuje projekt umowy najmu mieszkania i poinstruuje, jak rozliczyć się z fiskusem.

Zapraszam do kontaktu. Bezpiecznie przeprowadzę Państwa przez proces wynajmu Waszego mieszkania.

MM Nieruchomości

Joanna Skrzypińska

502 477 701


* UWAGA! Zamieszczone na naszych stronach oferty nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, a dane w nich zawarte mają jedynie charakter informacyjny.

 • Bezpieczeństwo transakcji chronione polisą OC,
 • Dodatkowo otrzymają Państwo bezpłatnie ubezpieczenie nieruchomości w PZU na okres 12 miesięcy,
 • Oferujemy bezpłatną pomoc przy określeniu możliwości kredytowych, oraz przy uzyskaniu najlepszych warunków kredytowania dostępnych na rynku bankowym,
 • Jako biuro nieruchomości pobieramy za usługę pośrednictwa wynagrodzenie w formie prowizji.

Udostępnij

Odpowiedz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

 • Wyszukiwarka ID

  Generic selectors
  Exact matches only
  Search in title
  Search in content
  Post Type Selectors
 • Wybierz walutę

 • Wyszukiwanie zaawansowane

Porównaj