Zaawansowane wyszukiwanie
Wyniki wyszukiwania

Mieszkanie własnościowe, spółdzielcze własnościowe, lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu – co to dla Ciebie oznacza?

przez technik on 10 marca 2022
Mieszkanie własnościowe, spółdzielcze własnościowe, lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu – co to dla Ciebie oznacza?
Komentarze:0

Mieszkanie w ogólnej definicji z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. Jest to „zespół pomieszczeń wydzielony stałymi przegrodami budowlanymi, który posiada osobne wejście i nadaje się do zamieszkania przez ludzi – w tym także do prowadzenia gospodarstwa domowego.” Czy  zastanawialiście się kiedyś jakie są rodzaje własności mieszkań? I jaka jest ich definicja lub co o nich mówi?

Wyróżniamy głównie 4 typy własności:

 • Własność mieszkania

Każdy z nas woli mieć coś swojego w tym przypadku przysłowiową „własność”. Kupując takie mieszkanie mamy do niego wszelkie uprawnienia czyli stajemy się rzeczywistymi właścicielami lokalu oraz mamy prawo do rzeczy i spraw z nim związanych. Każde mieszkanie posiada księgę wieczystą, którą prowadzi właściwy sąd wieczystoksięgowy. Zasady użytkowania tego typu reguluje ustawa z dn. 24 czerwca 1999 r. o własności lokalu. Ustawa ta oznacza, że każde mieszkanie jest to osobny przedmiot praw własności mimo, iż nie posiadamy części budynku w którym znajduje się nasze lokum oraz gruntu na jakim stoi blok. Główną zaletą posiadania prawa własności mieszkania jest to, że to my jako właściciele decydujemy o wszystkich sprawach dotyczących lokalu. Należy pamiętać, że lokalem możemy dysponować tak, aby nie wyrządzić sąsiadowi szkód, bądź nie zakłócać mu miru domowego.

 • Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu

W tym przypadku mamy ograniczone prawo rzeczowe. Właścicielem prawnym mieszkania jest spółdzielnia, A osoba która posiada spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania może korzystać i zarządzać swoim prawem. Nie ma obowiązku zakładania do mieszkania księgi wieczystej, ale oczywiście mamy możliwość jej założenia. Pamiętajmy, że z takiego mieszkania możemy normalnie korzystać jak i sprzedać, bądź przekazać w formie darowizny/spadku. W momencie gdy planujemy remont, albo zmianę użytkowania mieszkania musimy mieć na uwadze aby zgłaszać takie sytuacje do spółdzielni mieszkaniowej.

 • Lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu

Bazując na wcześniejszym typie mieszkania, tym razem lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu ma słabsze podłoże prawne. Jest to forma prawna na rzeczy cudzej – podobna do najmu. Osoby zainteresowane takim mieszkaniem muszą mieć na uwadze, że mamy prawo tylko użytkować mieszkanie. Nie możemy go zbyć osobie trzeciej, ani odziedziczyć.

 • Lokal komunalny

Kiedy otrzymujemy taki lokal, nie jesteśmy jego właścicielami, mamy jedynie prawo eksploatować mieszkanie. Właścicielem jest gmina, która umożliwia mieszkanie osobom, spełniającym dane kryteria. W tym przypadku gmina pobiera od nich czynsz, w zamian za możliwość zamieszkania w nieruchomości. Mieszkaniec nie może przekazać lokalu komunalnego w spadku, przeważnie prawo najmu jest przekazywane osobom najbliższym, z tym że ciężar zapłaty czynszu spada wtedy na nich.

Szukając mieszkania należy zastanowić się jakie prawo własności najbardziej nam odpowiada, aby w momencie zakupu/najmu nieruchomości nie było zbędnego zaskoczenia.

Zapraszam do współpracy

Katarzyna Piegdoń

tel. 665 809 724

MM Nieruchomości

Szopena 10


* UWAGA! Zamieszczone na naszych stronach oferty nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, a dane w nich zawarte mają jedynie charakter informacyjny.

 • Bezpieczeństwo transakcji chronione polisą OC,
 • Dodatkowo otrzymają Państwo bezpłatnie ubezpieczenie nieruchomości w PZU na okres 12 miesięcy,
 • Oferujemy bezpłatną pomoc przy określeniu możliwości kredytowych, oraz przy uzyskaniu najlepszych warunków kredytowania dostępnych na rynku bankowym,
 • Jako biuro nieruchomości pobieramy za usługę pośrednictwa wynagrodzenie w formie prowizji.

Udostępnij

Odpowiedz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

 • Wyszukiwarka ID

  Generic selectors
  Exact matches only
  Search in title
  Search in content
  Post Type Selectors
 • Wybierz walutę

 • Wyszukiwanie zaawansowane

Porównaj