Zaawansowane wyszukiwanie
Wyniki wyszukiwania

Co nowego w prawie spadkowym? Czyli o dziedziczeniu słów kilka.

przez Małgorzata Mołczan on 27 listopada 2021
Co nowego w prawie spadkowym? Czyli o dziedziczeniu słów kilka.
Komentarze:0

28 czerwca 2020 roku zmianie uległy przepisy w prawie spadkowym. Kodeks cywilny reguluje tutaj i znacząco rozszerza zakres dziedziczenia majątku osób, które umarły po 2009 roku. Kiedy brakuje osób zstępnych, tj. małżonka, rodziców, rodzeństwa oraz ich zstępnych, spadek może przypaść ich zstępnym, tj. wujostwu, kuzynkom i dalszym. Wcześniej w razie braku zstępnych, spadek przypadał gminie lub na rzecz skarbu państwa. Przepis ten nadal obowiązuje dziedziczących spadek od osób, które umarły przed 2009 rokiem.

Testament, a dziedziczenie ustawowe

Pierwszeństwo w polskim prawie ustawowym ma testament. Jest to jedyna forma prawna dostępna dla spadkodawcy, która pozwala dysponować swoim majątkiem po śmierci. Jednakże nawet testament musi respektować podstawowe zasady dziedziczenia, które reguluje ustawa. Chroni ona interesy najbliższych członków rodziny zmarłego wykluczonych z testamentu.

Testament wskazuje spadkobierców w pierwszej kolejności, jeśli go nie ma ustawa wprost wskazuje kolejność dziedziczenia:

– małżonek oraz dzieci i dalsi zastępni,

– małżonek oraz rodzice, rodzeństwo i zstępni rodzeństwa,

– dziadkowie spadkodawcy i ich zstępni,

– dzieci małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło otwarcia spadku.

Spadek może odziedziczyć wyłącznie osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, musi być pełnoletnia i nieubezwłasnowolniona. Osoby niepełnoletnie reprezentowane są przez prawnych opiekunów (rodziców lub osoby wskazane przez sąd).

Spadkobierca może odrzucić spadek w całości, może przyjąć go wprost (bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe), może też przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza (z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe).

Nabycie spadku potwierdza się notarialnie lub poprzez postępowanie sądowe. Ta druga forma jest wybierana przy niezgodnościach, czy bardziej skomplikowanej procedurze dziedziczenia. Procedurę dziedziczenia najlepiej rozpocząć nie później niż 6 miesięcy po śmierci spadkodawcy, lub od momentu ogłoszenia treści testamentu. Po upływie tego czasu przyjmuje się, że spadkobierca przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Do 5 lat, można zgłosić swoje roszczenia do spadku, potem termin ten mija.

Podatek od spadku

Dzięki zmianom w ustawie o podatku od spadku i darowizn, dokonanym w 2020 roku został rozszerzony zakres osób zwolnionych z objęcia podatkiem od spadku. Od podatku całkowicie zwolnieni są spadkobiercy z pierwszej linii: tj. małżonkowie, dzieci, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie. Teraz takie prawo otrzymały również rodziny adopcyjne, a nie tylko biologiczne. Wcześniej należały one do nabywców tak zwanych innych.

Aby zostać zwolnionym z podatku należy do 6-ściu miesięcy po odziedziczeniu spadku, złożyć do Urzędu Skarbowego wniosek na druku SD-Z2. Należy w nim wskazać wszystko, co zostało odziedziczone. Wraz z wnioskiem należy złożyć odpis skróconego aktu zgonu spadkodawcy, akt małżeństwa (od współmałżonka spadkodawcy), wypis z oryginału testamentu notarialnego czy oryginału testamentu ręcznego (jeżeli jest), odpisy skróconych aktów stanu cywilnego spadkobierców.

Jeżeli wniosek nie zostanie złożony w ustawowym terminie, spadkobiorcę będzie obowiązywał podatek. Chyba że spadkobiorca dowiedział się później, niż w ciągu 6 miesięcy od spadku, wtedy dostaje on dodatkowe 6 miesięcy na zgłoszenie tego faktu do Urzędu Skarbowego.

Spadek podlega opodatkowaniu, jeżeli jego wartość przekracza sumę wolną od podatku. Dla I grupy spadkobiorców (podatek od spadku po rodzicach), kwota ta wynosi 9 637 zł. Jeżeli wartość spadku przekracza tę kwotę, wymagany jest podatek:

 • 3 proc. wartości spadku należy zapłacić, gdy wartość majątku nie przekracza 10 278 zł,
 • 308,30 zł + 5 proc. wartości spadku opłaca się, gdy wartość majątku nie przekracza 20 556 zł,
 • 822,20 zł + 7 proc. wartości spadku spadkobierca płaci, gdy wartość majątku wynosi ponad 20 556 zł.

Należy pamiętać, że spadek to również długi, kredyty i inne obciążenia spadkodawcy. Wtedy warto skorzystać z prawa o przyjęciu spadku z tak zwanym dobrodziejstwem inwentarza (spłacenie długów od wartości odziedziczonego majątku), można też spadek w całości odrzucić. Wtedy również należy zgłosić odpowiednie oświadczenie do Urzędu Skarbowego, nie później niż 6 miesięcy od dowiedzeniu się o odziedziczeniu spadku. W innym przypadku spadek wraz z długami, przejdzie w całości na spadkobierców obciążając ich zgodnie z prawem.

Zapraszam do współpracy.  

Zbieramy dokumenty do aktu notarialnego. Zabezpieczamy całą transakcję.

Małgorzata Mołczan

MM Nieruchomości

Tel.: 881 799 704

#spadek, #podatek, #sprzedam, #kupię, #nieruchomości, #spadkobierca, #spadkodawca, #MMNieruchomosci, #sanok, #podkarpacie, #polska, #Bieszczady


* UWAGA! Zamieszczone na naszych stronach oferty nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, a dane w nich zawarte mają jedynie charakter informacyjny.

 • Bezpieczeństwo transakcji chronione polisą OC,
 • Dodatkowo otrzymają Państwo bezpłatnie ubezpieczenie nieruchomości w PZU na okres 12 miesięcy,
 • Oferujemy bezpłatną pomoc przy określeniu możliwości kredytowych, oraz przy uzyskaniu najlepszych warunków kredytowania dostępnych na rynku bankowym,
 • Jako biuro nieruchomości pobieramy za usługę pośrednictwa wynagrodzenie w formie prowizji.

Udostępnij

Odpowiedz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

 • Wyszukiwarka ID

  Generic selectors
  Exact matches only
  Search in title
  Search in content
  Post Type Selectors
 • Wybierz walutę

 • Wyszukiwanie zaawansowane

Porównaj